Dubai Vize İşlemleri

Dubai vize işlemleri sırasında kurum olarak vize talebinde bulunacak kişilere profesyonel danışmanlık desteği sağlayarak sürecin doğru ve hızlı bir şekilde tamamlanması konusunda destek vermekteyiz.

Halil Batu
Halil Batu tarafından yazıldı. 05 Ekim 2022 0 yorum 3466 görüntüleme
Dubai Vize İşlemleri

Dubai vize işlemleri sırasında kurum olarak vize talebinde bulunacak kişilere profesyonel danışmanlık desteği sağlayarak sürecin doğru ve hızlı bir şekilde tamamlanması konusunda destek vermekteyiz. Dubai vize istiyor mu sorusu tarafımıza sıklıkla yöneltilen sorular arasında yer almaktadır. Dubai’ye seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti Bordo (Umuma Mahsus) Pasaport sahiplerinin seyahatleri öncesinde vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Onaylanan vize talebi ile Dubai sınırları içerisine giriş yapılabilmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Yeşil (Hususi), Siyah (Diplomatik) ve Gri (Hizmet) Pasaportu sahipleri Dubai sınırları içerisine yapacakları turistik gezi amaçlı seyahatleri için vize sahibi olma zorunluluğundan muaf tutulmaktadır. Söz konusu vize muafiyeti turistik gezi amaçlı ve 90 ikame gününü aşmayan seyahatler için geçerli sayılmaktadır. Farklı amaçlarla ziyaret gerçekleştirilecek ya da 90 günden daha uzun süre ikamet edilecek olması durumunda seyahat amacına hizmet eden vize türüne başvuruda bulunulması gerekmektedir.

Dubai Vize Başvurusu

Dubai vizesi nasıl alınır sorusuna cevap verebilmek için başvuru adımlarından detaylı bir şekilde bahsetmek gerekmektedir. Bordo (Umuma Mahsus) Pasaport sahipleri için turistik gezi amaçlı seyahatlerde işlemler online olarak gerçekleştirilebilmektedir. Başvuru işlemleri öncesinde seyahatin hangi amaçla yapılacak olduğunun kesinleştirilmesi ve söz konusu amaçla hizmet eden vize türünün belirlenmesi şartı aranmaktadır. Vize türüne uygun olarak konsolosluk tarafından talep edilen belgeler arasında farklılık olabilmektedir. Uygun belgelerin doğru ve eksiksiz bir şekilde bir araya getirilmesinin ardından süreç başlatılabilmektedir. Dubai vizesi seyahat amacı, seyahat süresi ve vize türüne bağlı olarak başvuru sahibi adına düzenlenmektedir. Bu nedenle başvuru sırasında konsolosluğun taleplerinin göz önünde bulundurulması seyahat planı ile ilgili aksaklık yaşanmaması adına oldukça önem arz etmektedir.

Dubai vizesi başvuru işlemleri sırasında gerekli evraklar ile birlikte konsolosluk tarafından belirlenmiş olan vize ücreti de talep edilmektedir. Başvurunun herhangi bir neden dolayısıyla konsolosluk tarafından ret kararı ile sonlandırılması durumunda ödenen vize bedeli iade edilmemektedir. Bu nedenle herhangi bir olumsuz sonuç ile karşı karşıya gelmemek adına sürecin titizlikle yönetilmesi önemlidir. Kurum olarak evrakların doğru bir şekilde bir araya getirilmesi ve başvuru adımlarının eksiksiz bir biçimde tamamlanması konusunda danışmanlık desteği vermekteyiz. İşlemler sırasında başvuru sahibinin şahsen bulunmasına dair herhangi bir zorunluluk olmaması nedeniyle süreç uzaktan rahatlıkla takip edilebilmektedir.

Başvuru yapılması gereken vize türüne dair gerekli bilgiye sahip olunmaması durumunda Dubai vize işlemleri için temsilcilerimiz ile kolay ve hızlı bir şekilde iletişime geçilebilmektedir. Seyahat amacı, süresi, ülkeye giriş sayısı gibi detayların paylaşılması durumunda başvuru yapılması gereken vize türü hakkında detaylı bilgiye ulaşmak mümkündür. Söz konusu vize türüne ait gerekli evrakların bir araya getirilerek kurumumuza iletilmesi durumunda temsilcilerimiz tarafından titizlikle incelenmesi süreci başlatılmaktadır. Bu aşamada konsolosluğun değerlendirmesine sunulan bilgi ve belgelerde eksik, yanlış ya da tutarsız bilgi bulunması durumunda başvuru sahibi ile iletişime geçilmektedir. Böylece başvurunun eksik ya da yanlış bilgi ibraz edilmesi nedeniyle reddedilmesi ihtimali ortadan kaldırılabilmektedir.

Dubai Vizesi Nasıl Alınır?

Dubai (Birleşik Arap Emirlikleri) sınırları içerisine seyahat edecek Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının seyahatleri öncesinde vize sahibi olmaları gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Yeşil (Hususi) Pasaport), Siyah (Diplomatik) Pasaport ve Gri (Hizmet) Pasaportu sahipleri 90 ikame gününü aşmayan seyahatleri için vize sahibi olma zorunluluğundan muaf tutulmaktadır. Bordo Umuma Mahsus Pasaport sahipleri turistik gezi amaçlı ve kısa süreli seyahatleri için başvurularını e-vize (elektronik vize) sistemi üzerinden hızlı bir şekilde gerçekleştirebilmektedir. Elektronik vize başvuru işlemleri sırasında Dubai vizesi danışmanlarımız başvuru sahiplerine destek vererek sürecin hatasız bir şekilde tamamlanabilmesine olanak sağlamaktadır.

Dubai vizesi için gerekli evrakların bir araya getirilmesi ve kurumumuz temsilcilerine teslim edilmesi gerekmektedir. Bu aşamada vize ücreti de başvuru sahibinden tahsis edilmektedir. Gerekli evrakların uygun bir şekilde sisteme yüklenmesi ve başvuru adımlarının doğru biçimde tamamlanmasının ardından değerlendirme aşamasında geçilmektedir. Elektronik vize başvurularından değerlendirmenin olumlu sonuçlanması halinde vize sonucu başvuru aşamasında belirtilen elektronik posta adresine gönderilmektedir. Başvuru sahibi ülkeye giriş izni sunan vize ve seyahat bitişinden sonra en az 6 ay daha geçerli olacak pasaportu ile seyahatine başlayabilmektedir. Vize talepleri Dubai Göçmenlik Ofisi tarafından değerlendirilerek sonuçlandırılmaktadır. Başvuru sürecinde işlemlerin doğru bir şekilde tamamlanabilmesi konusunda destek veren kurumların başvuruları değerlendirme yetkisi bulunmamaktadır.

Dubai Vize İstiyor mu?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Dubai için vize sahibi olma şartları pasaport türüne bağlı olarak farklılık göstermektedir. Hususi (Yeşil) Pasaport, Diplomatik (Siyah) Pasaport ve Hizmet (Gri) Pasaport sahipleri 90 ikame gününü aşmayacak olan Dubai seyahatleri için vize sahibi olma zorunluluğundan muaf tutulmaktadır. 90 günden daha uzun sürecek seyahatler için Dubai sınırları içerisine giriş yapılmasının ardından Göçmenlik Ofisi başvurusunda bulunulması gerekmektedir. Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport sahiplerinin Dubai’ye yapacakları seyahatin tümünde vize sahibi olmaları zorunluluğu bulunmaktadır. Başvurular Dubai e-vize (elektronik vize) sistemi üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Kurum olarak Dubai’ye vize talebinde bulunacak olan kişilere profesyonel danışmanlık desteği sağladığımızı hatırlatmak isteriz. Bu sayede başvuruların süreç içerisinde sıkça tekrarlanan hatalardan dolayı reddedilmesinin önüne geçilmektedir.

Dubai vize başvurusu sırasında konsolosluk tarafından talep edilmiş olan bilgi ve belgelerin eksiksiz olacak şekilde değerlendirmeye sunulması şartı aranmaktadır. Başvurular genellikle başvuru sahibinin eksik ya da hatalı belge ibraz etmesi nedeniyle reddedilmektedir. Söz konusu olumsuz durumlarda başvuru aşamasında ödenen vize ücreti iade edilmemektedir. Seyahat planı ile ilgili maddi veya manevi herhangi bir olumsuz durum ile karşılaşmamak adına işlemlerin doğru şekilde gerçekleştirilmesi oldukça önem arz etmektedir. Online vize başvuruları ortalama 3 iş günü (72 saat) içerisinde değerlendirilmektedir. Başvurunun olumlu sonuçlanması durumunda onaylanan vize başvuru sahibi kişiye ait elektronik posta adresine gönderilmektedir. En az 6 ay daha geçerli pasaport ve vize ile planlanan seyahat gerçekleştirilmektedir.

Dubai Vizesi Nasıl Alınır?

Dubai vizesine başvuruda bulunacak olan kişilerin ilk olarak seyahatlerini planlamaları gerekmektedir. Seyahatin ne kadar sürecek olduğunun, hangi amaçla yapılacak olduğunun ve ülke sınırları içerisine kaç kaç giriş yapılacak olduğunun planlanması durumunda uygun vize türü de belirlenmektedir. Vize türleri için konsolosluk tarafından talep edilen evraklar ve yine konsolosluk tarafından belirlenmiş olan vize ücretleri farklılık göstermektedir. Uygun vize türünün belirlenmesi ile birlikte ilgili evrakların bir araya getirilmesi gerekmektedir. Bu aşamada kurumumuzdan danışmanlık desteği alınması halinde evraklar tarafımıza iletilmektedir. Başvuru süreci boyunca başvuru sahibinin şahsen bulunmasına dair herhangi bir zorunluluk olmaması nedeniyle belgeler kargo ya da kurye desteği ile de gönderilebilmektedir.

Dubai Vizesi için gereken evrakların kurumumuza teslim edilmesinin ardından belgeler alanında uzman temsilcilerimiz tarafından titizlikle incelenmektedir. Bu aşamada bilgiler ya da belgelerde eksik, yanlış ya da tutarsızlık tespit edilmesi durumunda başvuru sahibi ile iletişime geçilerek söz konusu hatanın giderilmesi sağlanmaktadır. Böylece başvuru dosyasının talep edildiği şekilde hazırlanmaması nedeniyle oluşabilecek olumsuz kararların önüne geçilmektedir. Evrakların teslimi ve vize ücreti tahsisi ile birlikte başvuru adımlarının tamamlanmasının ardından değerlendirme süreci başlatılmaktadır. Vize talepleri Dubai Göçmenlik Ofisi tarafından değerlendirilmektedir. Başvuru sürecinin doğru şekilde tamamlanabilmesi amacıyla danışmanlık desteği veren kurumların vize taleplerini kabul etme ve değerlendirme yetkisi bulunmamaktadır.

Dubai online vize başvurusunda bulunan kişilerin değerlendirme süreci sona erdiğinde vize başvuru sahibine ait elektronik posta adresine gönderilmektedir. Başvuru sahibi ilgili vize ve seyahat bitişinden sonra en az 6 ay daha geçerli olacak pasaport ile seyahatini gerçekleştirebilmektedir.

Dubai Vize Başvuru Şartları

Dubai vize başvuru şartları arasında ilk olarak seyahat planına uygunluk gösteren vize türüne başvuru yapılması yer almaktadır. Başvurular sırasında vize türüne ait belgelerin eksiksiz olacak şekilde ibraz edilmesi gerekmektedir. Kısa süreli ve turistik gezi amaçlı seyahatlerde Bordo (Umuma Mahsus) Pasaport sahipleri başvurularını e-vize (elektronik vize) sistemi üzerinden gerçekleştirebilmektedir.

Dubai e-vize başvurularında gereken evraklar ve başvuru şartları aşağıda sıralandığı gibidir;

Pasaport: Vize başvurusu sırasında ibraz edilecek olan pasaportun Dubai seyahati bitiş tarihi itibariyle en az 6 ay daha geçerliliğe sahip olması gerekmektedir. Pasaport süresinin planlanan BAE seyahatinin bitişinden sonra 6 aydan daha kısa süre geçerli olacak olması durumunda öncelikle pasaportun yenilenmesi şartı aranmaktadır. Söz konusu başvuru şartının karşılanmaması durumunda vize talebi konsolosluk tarafından ret kararı ile sonuçlandırılabilmektedir. Pasaportun yaratılması ya da fotokopisinin çekilmesi halinde yüksek çözünürlüğe sahip olması ve bilgilerin okunabilir olduğuna emin olunması gerekmektedir.

Fotoğraf: Başvuru sırasında ibraz edilecek olan biyometrik fotoğrafın uluslararası standartlara sahip olması ve son 6 ay içerisinde çekilmiş olması şartı aranmaktadır. Fotoğrafın beyaz bir fonda çekilmiş olması ve mat bir yüzeye sahip olması oldukça önemlidir.

Nüfuz Cüzdanı: Geçerli nüfus cüzdanının ibraz edilmesi gerekmektedir. Kimlik belgesinin herhangi bir şekilde deformasyona uğramamamış olduğundan emin olunması değerlendirme aşamasında sorun yaşanmaması açısından önem arz etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinden başvuruda bulunacak olan yabancı uyruklu kişilerin T.C. Oturum İzni ve vatandaşı oldukları ülkeye ait kimliklerini de ibraz etmeleri şartı aranmaktadır.

Geçerli Elektronik Posta Adresi: Online vize başvurularında değerlendirmenin olumlu olarak sonuçlandırılması durumunda Dubai vizesi başvuru işlemleri sırasında ibraz edilmiş olan e-posta adresine gönderilmektedir. Başvuru işlemleri öncesinde geçerli bir elektronik posta adresine sahip olunduğunun teyit edilmesi gerekmektedir.

Vize Ücreti: Dubai vize başvurusunun işleme alınabilmesi için konsolosluk tarafından belirlenmiş olan güncel vize ücretinin ödenmesi zorunluluğu bulunmaktadır.

Dubai Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Dubai vize işlemleri sırasında elektronik vize sistemi üzerinden başvuru yapılması durumunda ortalama 3 iş günü (72 saat) içerisinde değerlendirilerek sonuçlandırılmaktadır. Birleşik Arap Emirlikleri resmi tatil günleri ve yoğunluk gibi durumlar değerlendirme süresinin tahmin edilenden uzun olmasına yol açabilmektedir. Başvuru sahibinin işlemler sırasında eksik evrak teslim etmesi halinde ek evrak talep edilebilmektedir. Konsolosluk herhangi bir nedenden dolayı başvuruyu geri çevirme hakkına sahiptir. Ek evrak talep edilmesi ve teslimi sürecinde değerlendirme süresi uzun olabilmektedir. Başvurunun reddedilmesi durumunda yeniden başvuru yapabilmek için yeterli süreye sahip olabilmek oldukça önem arz etmektedir.

Seyahat başlangıç tarihi ve resmi tatiller göz önünde bulundurularak başvurunun en doğru şekilde yapılması planlanan seyahat ile ilgili aksaklık yaşanmaması adına oldukça önemlidir. Seyahat başlangıç tarihinin en az 10 iş günü öncesinden başvuru işlemlerinin tamamlanmış olması tavsiye edilmektedir.

Dubai Vize Türleri

Dubai için vize türleri seyahat amacı, süresi ve ülkeye yapılacak olan giriş sayısına göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle öncelikle seyahatin detaylı bir şekilde planlanması daha sonra söz konusu plana uygunluk gösteren vize türünün belirlenmesi gerekmektedir. Vize türlerine göre başvuru sahibinden talep edilen evraklar ve vize ücreti farklılık gösterebilmektedir.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) – Dubai Vize Türleri

Dubai Turist Vizesi

Dubai turistik vize BAE sınırları içerisine vize muafiyeti olmayan kişilere tahsis edilmektedir. Vize almaya ilişkin herhangi bir problemi olmayan kişiler Dubai için turistik vize başvurusunda bulunabilmektedir. Tek girişli ve çok girişli seçenekleri ile verilebilen vize ile ülke sınırları içerisine bir ya da birden fazla kez giriş yapılabilmektedir. 30 gün ve 90 gün seçenekleri ile seyahat planına uygunluk gösteren vize türü tercih edilebilmektedir. Dubai turistik vizesi ihtiyaç duyulması halinde yetkili makamlara yapılan başvurular aracılığıyla uzatılabilmektedir. 18 yaşını doldurmamış olan kişiler ebeveynleri ile seyahat etmemeleri durumunda söz konusu vize türüne başvuruda bulunma hakkına sahip değildir.

30 Gün Tek Girişli Dubai Vizesi

Dubai sınırları içerisine kısa dönem ve tek giriş ile 30 günden kısa sürecek şekilde seyahat edecek kişilere tahsis edilmektedir. 30 gün tek girişli vize ile Dubai sınırları içerisine giriş yapılması durumunda ihtiyaç halinde vize uzatması yapılamamaktadır. Vizenin sunmuş olduğu ikamet izni sona ermeden ülke sınırları içerisinden çıkış yapılması gerekmektedir. Söz konusu vize türü tahsis edildiği tarihten itibaren 58 gün geçerli sayılmaktadır.

30 Gün Çok Girişli Dubai Vizesi

Dubai kısa dönem çok girişli vize sayesinde ülke sınırları içerisine birden fazla kez giriş yapılabilmesi mümkündür. Çok kez giriş yapılabilmesine rağmen konaklama süresini 30 gün tek girişli vize de olduğu gibi ihtiyaç duyulması halinde uzatılamamaktadır. 30 gün çok girişli Dubai vizesi ile ülke sınırları içerisinde 30 gün ikame edilmesine edilmektedir. Söz konusu vize türü tahsis edildiği tarihten itibaren 58 gün geçerli sayılmaktadır.

90 Gün Tek Girişli Dubai Vizesi

Dubai sınırları içerisine 90 gün tek girişli uzun dönem vizesi ile giriş yapan kişilere ülke sınırları içerisinde 90 güne kadar ikamet izni verilmektedir. 90 gün tek girişli Dubai vizesi turistik, ticari, aile ve arkadaş ziyareti gibi amaçlara hizmet etmesi amacıyla verilmekte ve yalnız bir defa ülkeye giriş yapılması hakkı tanımaktadır. Söz konusu vize türü tahsis edildiği tarihten itibaren 58 gün geçerli sayılmaktadır.

90 Gün Çok Girişli Dubai Vizesi

Dubai sınırları içerisine 90 gün çok girişli uzun dönem vizesi sahibi olarak seyahat eden kişiler ülke sınırları içerisine 90 güne kadar konaklama hakkına sahiptir. Ülke sınırları içerisine 90 güne kadar olan ikamet süresi boyunca birden fazla kez giriş yapılabilmektedir. Söz konusu vize türü tahsis edildiği tarihten itibaren 58 gün geçerli sayılmaktadır.

Dubai Cruise Vizesi

Dubai Cruise Vizesi çok giriş hakkı bulunan bir türü olarak başvuru sahibine tahsis edilmektedir. Söz konusu vize türü tahsis edildiği tarihten itibaren 30 gün geçerli sayılmaktadır. Dubai Cruise Vizesi seyahat rotasında BAE (Birleşik Arap Emirlikleri), Dubai bulunan veya seyahati BAE sınırları içerisinden başlayacak olan Cruise turları yolcularına tahsis edilmektedir.

48 Saatlik Dubai Vizesi
 

48 Saatlik Dubai Vizesi tek giriş hakkı ile başvuru sahibine tahsis edilmektedir. Dubai Havalimanı Terminali 1-2-3’ten yapılacak olan aktarmalı uçuşlar için kullanılan bir vize türüdür. Söz konusu vize türüne sahip olabilmek için başvuru sahibinin 3 ayaklı uçak biletine sahip olması şartı aranmaktadır. 48 saatlik Dubai vizesi onaylandığı tarih itibariyle 30 gün boyunca geçerli olmaktadır. Bu vize türü BAE (Birleşik Arap Emirlikleri) sınırları içerisine giriş yapılmasının ardından 48 saat konaklama hakkı tanımaktadır.

96 Saatlik Dubai Vizesi

96 saatlik Dubai vizesi tek giriş hakkı ile başvuru sahibine tahsis edilmektedir. Söz konusu vize türü tahsis edildiği tarihten itibaren 30 gün geçerli sayılmaktadır. Bu vize türü BAE (Birleşik Arap Emirlikleri) sınırları içerisine giriş yapılmasının ardından 96 saat konaklama hakkı tanımaktadır.

14 Günlük Servis Vizesi

14 günlük Dubai vizesi tek giriş hakkına sahip bir vize türüdür. Söz konusu vize türü onaylandığı tarih itibariyle 14 gün içerisinde ülkeye giriş yapma ve 14 gün konaklama hakkı sunmaktadır. 14 günlük Dubai vizesinin süresi uzatılamamaktadır. Belirtilmiş olan süre sona ermeden ülke sınırları içerisinden çıkış yapılması gerekmektedir.

Dubai Transit Vize

BAE (Birleşik Arap Emirlikleri) üzerinden diğer ülkelere aktarmalı uçuş gerçekleştirecek olan kişilerin havalimanında 24 saatten daha uzun süre kalacak olmaları durumunda Dubai 96 saatlik transit vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Dubai transit vizesine sahip olan kişilerin Dubai üzerinden aktarma yapacakları ülkeye (onward flight) 96 saat içerisinde varmaları ve gerekli izni gösteren belgeleri ibraz etmeleri şartı aranmaktadır.

Dubai’de Gezilecek Yerler

Birleşik Arap Emirlikleri 7 emirliğinden biri olan Dubai zenginlikleri ve görkemli yaşam alanları ile ön plana çıkmaktadır. Bünyesinde bulundurduğu modern mimarisi ve petrol faaliyetleri ile Orta Doğu’nun önemli noktalarından biri olma özelliğine sahiptir. Önemli çekiciliklere sahip olması nedeniyle Dubai hem turistik hem de ticari amaçlarla sıklıkla seyahat edilen ülkeler arasında bulunmaktadır. 1991 yılında Orta Doğu sınırları içerisine en iyi destinasyon olarak seçilmesi söz konusu ziyaret fazlalığını açıklar niteliktedir. En iyi destinasyon ardından bölgedeki en iyi konferans merkezi ve en iyi ikinci turizm bölgesi seçilmesi takip etmiştir.

Kültür Turları

Louvre Abu Dhabi Müzesi, Dubai Marina, Burj Khalifa, Jumeirah Camii bölgenin simgeleri haline gelmiş yapıları arasında yer almaktadır. Dubai ve Abu Dhabi’de bulunan alışveriş merkezleri ve alışveriş festivalleri turistik gezi amacıyla seyahat eden kişilerin zaman geçirdikleri yerler arasında bulunmaktadır. Ulaşımın oldukça kolay ve hızlı bir şekilde dizayn edilmesi ziyaretçilerin keyifli bir seyahat geçirmelerini kolaylaştırmaktadır. Tema ve eğlence parkları ise ailece seyahat planlayan kişilerin ilk tercih ettikleri lokasyonlar arasında yer almaktadır.

Burj Al Khalifa / Burc Halife Manzarası 

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dubai sınırları içerisinde yer alan Burj Al Khalifa dünyanın en uzun binası olma özelliğine sahiptir. 828 metrelik yüksekliğe sahip olan yapının inşası 2020 yılında tamamlanmış olup 160 kattan oluşmaktadır. Dünyaca ünlü film ve kliplere ev sahipliği yapan yapı turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir.

Safari Deneyimi

Birleşik Arap Emirlikleri sınırlarının büyük bir bölümü çöllerden meydana gelmektedir. Bu nedenle safari turlarını seven kişilerin eşsiz bir deneyim yaşayabilmesi açısından oldukça önemli bir avantaja sahiptir. Macera severler için 4×4 jeep, ATV, motosiklet ya da develer ile safari turları yapabilme seçenekleri bulunmaktadır.

Deniz, Kum, Güneş

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) sınırları içerisine seyahat edecek kişiler gelişmiş şehirler ve çöl deneyiminin dışında deniz tatili de gerçekleştirilebilmektedir. Ekim ayı sonundan Mayıs ayına kadar olan süreçte Avrupa ve Kuzey Amerika’da sıcaklık düşerken, BAE sınırları içerisinde tatil sezonu yaşanmaktadır. Ziyaretçiler soğuk ve karanlık kış günleri yerine Dubai’nin sıcak ikliminden faydalanabilmektedir.

Dubai Vize İşlemlerinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Kurumumuza yöneltilen Dubai vizesi nasıl alınır sorusundan sonra Dubai vizesine başvuru işlemleri sırasında nelere dikkat edilmesi gerekir sorusu gelmektedir. İşlemler sırasında ilk olarak seyahat tarihlerinin doğru olarak belirlenmesi yer almaktadır. Seyahat amacının ve ülkeye yapılacak olan giriş sayısının belirlenmesi de oldukça önem arz eden konular arasında bulunmaktadır. Söz konusu bilgiler doğrultusunda başvuru yapılması gereken vize türüne ulaşım sağlanabilmektedir. BAE Göçmenlik Ofisi cuma, cumartesi ve resmî tatil günlerinde hizmet vermemektedir. Seyahat tarihi göz önünde bulundurularak değerlendirme sürecinde aksaklık yaşamamak adına başvuru tarihlerinin de doğru seçilmesi oldukça önemlidir.

Başvuru sahibinin eksik evrak teslim etmesi halinde değerlendirme aşamasında ek evrak talep edilebilmektedir. Konsolosluk kararına bağlı olarak eksik evrak teslim etme nedeni ile başvuru olumsuz olarak sonuçlanabilmektedir. Bu durumda ek evrak teslim etmek ya da yeniden başvuru yapmak için seyahatten önce yeterli zamana sahip olunması oldukça önemlidir. Kurumumuz desteği ile başvuru işlemlerinin gerçekleştirilecek olması durumunda süreç konsolosluğun talep ettiği şekilde yönetilmektedir. Dubai vizesi için seyahatin başlayacağı günden en az 10 gün önce başvuru işlemlerinin tamamlanmış olması tavsiye edilmektedir.

Dubai vize işlemleri sırasında online vize başvurusunda bulunan kişilerin olumlu değerlendirilen vize sonuçları başvuru aşamasında ibraz edilmiş olan elektronik posta adresine gönderilmektedir. Onay mektubu formunda hazırlanan Dubai (Birleşik Arap Emirlikleri – BAE) vizesinde yer alan barkod (seri no) Dubai’ye giriş iznini sağlamaktadır. Barkod (seri numarası) bulunmayan vizelerin herhangi geçerliliği bulunmaktadır. Söz konusu onay formu ve seyahat bitişi itibariyle en az 6 ay daha geçerli olacak pasaport ile ülke sınırları içerisine giriş yapılabilmektedir. Bu nedenle vize ve pasaportun seyahat sırasında başvuru sahibinin yanında olması zorunluluğu bulunmaktadır.

Dubai vize işlemleri ve seyahati öncesinde seyahat gereksinimlerinin öğrenilmesi herhangi bir olumsuz durumla karşı karşıya kalınması durumunda hazırlıklı olmayı sağlamaktadır. Dubai sınırları içerisine giriş yapan kişiler Dubai Uluslararası Havalimanı içerisinde göz taraması prosedürüne tabi tutulmaktadır. Vize ve seyahat işlemleri öncesinde kurumumuz temsilcileriyle iletişime geçerek vize başvuru işlemleri ve seyahat sırasında dikkat edilmesi gerekenler konusunda detaylı bilgiye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Dubai Vizesi Zorunlu mu?

Dubai sınırları içerisine seyahat planı olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize zorunluluğu tahsis edilen pasaport türüne göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti Yeşil Hususi Pasaport, Siyah Diplomatik Pasaport ve Gri Hizmet Pasaportu sahiplerinin Birleşik Arap Emirlikleri seyahatleri için vize muafiyeti bulunmaktadır. Söz konusu vize muafiyeti 90 ikame gününü aşmayacak şekilde planlanan seyahatler için geçerlidir. 90 günden daha uzun sürecek seyahatler için Dubai sınırları içerisine giriş yapılmasının ardından Göçmenlik Ofisi aracılığıyla başvuruda bulunulması gerekmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Bordo Umuma Mahsus Pasaport sahiplerinin Dubai seyahatleri için öncelikle vize başvurusunda bulunmaları şartı aranmaktadır. Bordo Pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize taleplerinin olumlu olarak değerlendirilmesi durumunda seyahatlerini gerçekleştirebilmektedir. Umuma Mahsus Pasaport sahipleri vize taleplerini Dubai elektronik vize (e-vize) sistemi üzerinden tamamlayabilmektedir.

Dubai vize işlemlerinden muaf ülkeler aşağıda sıralandığı gibidir;

ABD, Andorra, Almanya, Avustralya, Avusturya, Belçika, Brunei, Bulgaristan, Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Güney Kore, Hırvatistan, Hollanda, Hong Kong, İngiltere, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Japonya, KKTC, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malezya, Malta, Monako, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, San Marino, Singapur, Slovakya, Slovenya, Vatikan, Yeni Zelanda, Yunanistan.

Dubai vize işlemleri sırasında kurumumuz temsilcilerinden danışmanlık desteği alarak işlemlerin şahsınız adına en doğru şekilde yürütülmesini sağlayabilirsiniz. İşlemler sırasında şahsen bulunmanıza dair bir zorunluluğun söz konusu olmaması nedeniyle şahsınız adına yapılan işlemlerin uzaktan rahatlıkla takibini gerçekleştirebilirsiniz. Dubai vizesi hakkında detaylı bilgi alabilmek ya da vize işlemlerini başlatabilmek için dubai@vizemerkezi.com elektronik posta adresimizden yararlanabilecek olduğunuzu hatırlatmak isteriz.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle