Dubai Konsolosluğu

Halil Batu
Halil Batu tarafından yazıldı. 03 Ekim 2022 0 yorum 3185 görüntüleme
Konsolosluk

Vize Merkezi olarak hazırlamış olduğumuz Dubai Konsolosluğu sayfamız üzerinden konsolosluk işlemleri ve görevleri hakkında gerekli bilgilere sahip olabilirsiniz. Hazırlamış olduğumuz sayfamız üzerinden konsolosluklarla ilgili genel bilgilere ulaşım sağlayabilirsiniz. Dilerseniz Dubai Büyükelçiliği Ankara, Dubai Başkonsolosluğu İstanbul ve ve diğer BAE Konsoloslukları görev alanları ve çalışma saatleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kurum olarak Dubai vize işlemleri konusunda başvuru sahiplerine profesyonel olarak danışmanlık hizmeti vermekte olduğumuzu hatırlatmak isteriz. Sağlamış olduğumuz danışmanlık desteği ile vize talebi oluşturma işlemlerinin doğru ve hızlı bir şekilde tamamlanabilmesine olanak tanımaktayız.

Kurumumuz desteği ile oluşturulan vize taleplerinde başvuru sahibinin işlemler sırasında şahsen bulunmasına dair herhangi bir şart aranmamaktadır. Bu nedenle işlemleri tarafımız desteği ile başlatarak danışmanlarımızla iletişimde kalarak şahsınız adına atılan adımların tümünü uzaktan rahatlıkla takip edebilirsiniz. İletişim adreslerimizi kullanarak Dubai vize başvuru işlemlerine dair merak ettiklerinizi sorabilir ve vize talebi oluşturma işlemlerini başlatabilirsiniz. Dubai vizesi konusunda uzman kadromuz ile iletişime geçmek için dubai@vizemerkezi.com elektronik posta adresimizi kullanabilecek olduğunuzu hatırlatmak isteriz.

Konsolosluk Görevleri

Ülkeler, diğer ülkelerin büyük ve ticari şehirleri sınırları içerisine konsolosluklar inşa etmektedir. Konsolosluklar ilgili ülkenin mülki amirleri ile temas kurma, pasaport yenileme, vize işlemleri, temsil edilen ülke vatandaşlarının doğum, ölüm, evlilik gibi işlemlerini gerçekleştirebilme amacıyla diğer ülkelerin sınırları içerisinde hizmet vermektedir. Konsolosluklar aynı zamanda temsil ettikleri vatandaşlarına sağlık, eğitim, ulaşım ya da hukuki çözüm süreçlerinde destek vermektedir. Uluslararası geçerliliği bulunan bir hukuk devletinin diğer devletlerin sınırları dahilinde konsolosluk inşa ederek hizmet verme mecburiyeti bulunmamaktadır. Söz konusu duruma ilişkin herhangi bir mecburiyet olmamasına karşın devletler diğer devletler karşısındaki çıkarlarını gözetmek ve diğer ülkelerde ikamet etmekte olan vatandaşlarının vatandaşlık haklarını korumak amacıyla konsolosluk açmaktadır. Konsoloslukların açılması ve hizmet verebilmesi için sınırları dahilinde bulunan ülke devletinin izni gerekmektedir. Alınan bu izin ilgili devletin isteği doğrultusunda kaldırılabilmektedir.

Ülkelerin Dışişleri Bakanlığı tarafından ilgili ülkelerin hizmet verilecek olan şehrinde mülki amirler ile temas kurmak için kendisi adına öngörülen görevleri yerine getirmek amacıyla atanan kişilere “konsolos” adı verilmektedir. Konsolosluk görevini yerine getirecek olan kişiler hizmet vermiş oldukları şehrin büyüklüğü ve ticari niteliğine bağlı olarak başkonsolos, konsolos, konsolos yardımcısı unvanlarına sahip olabilmektedir. Dubai Konsolosluk çalışanlarının tümü diplomatik temsilci vasfına sahip olmamaktadır. Yalnızca resmi olarak diplomatik göreve atanmış kişiler diplomatikle ayrıcalığa sahip olurken söz konusu kişiler dışında hizmet veren görevlilere diplomatik ayrıcalık tanınmamaktadır. Ancak konsolosluk görevlileri görevlerini yerine getirdikleri sırada bürokratik konular ve adli kovuşturmalar sırasında belli başlı ayrıcalıklara sahip olabilmektedir. Konsolosluk binalarının dokunulmazlıkları bulunmaktadır.

Dubai Konsolosluk İşlemleri

Dubai Konsolosluğu resmi bir kurum olma özelliği göstermekle birlikte diplomatik yetki sahibi kurumlar arasında yer almamaktadır. Türkiye Cumhuriyeti sınırları dahilinde BAE (Birleşik Arap Emirlikleri) menfaatlerini gözetme ve koruma amaçlı olarak ilgili süreçleri idame ettirme görevini üstlenen resmi bir kurum olarak hizmet vermektedir. Dubai Konsolosluğu görevleri çeşitli antlaşmalar ve nizamnameler çerçevesinde düzenlenmiştir. Konsolosluğun genel amacı; Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde ticari menfaatleri koruma ve geliştirme, pasaport yenileme gibi işlemleri yerine getirmektedir. Söz konusu işlemlerin dışında tıbbi, kanuni, eğitim, ulaşım alanlarında yardım sağlama, ülke otoriteleri ile iletişim kurma ve doğum, evlilik, ölüm gibi işlemler için vatandaşlarına hizmet verme görevini üstlenmektedir. 

Dubai vize başvuru işlemleri, oturum izinleri ve Dubai vatandaşlık şartları ile ilgili merak ettiğiniz soruları sormak için alanında uzman kadromuz ile iletişime geçebilirsiniz. Başvurular sırasında tarafımızdan danışmanlık desteği alarak işlemlerin şahsınız adına en doğru şekilde tamamlanmasını sağlayabilirsiniz.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle